Sempa Pompa

Turkish

Aramıza hoş geldin.
Şimdi Sempa e-servis dünyası
ile tanış.

Başvuru Yap

Sempa e-servis ağına katılarak, pompa sektöründe Dünya’nın en hızlı servis takımına dahil olmaya hazır mısın? E-servis ağımız, dinamik iletişim merkezi tarafından modere edilerek, dijital alt yapısı sayesinde zamanı yönetiyor ve servis girişimcilerimizin kazanımlarını artırıyor. Senin için bir kaç detay hazırladık. Şimdi göz at.

Neden Sempa Global?

1972’den beri geliştirilen ürün ve üretim hacminin oluşturduğu pazarın, Dünya geneline yaygın olması sonucu oluşturduğu Sempa Global İş Ortaklığı Sistemidir.

Bu sistem, Dünya’nın tüm ülkelerini kapsamakla birlikte, küçük, orta ve büyük ölçekli tüm yatırımcıları kapsar. Dünya’da sürekli değişim ve gelişim gösteren pompa teknolojilerinde en kapsamlı ve en geniş ağa sahip olan Sempa, yeniliklerin, sürekliliğin ve inovasyon sonucu oluşan pazar hacminin paylaşım sistemi olarak Sempa Globali devreye aldı.

Sempa Global, ağına dahil ettiği tüm iş ortaklarının satış ağının gelişmesi, ülke ve bölge çaplı satış sonrası hizmetlerin de en üst düzeyde tutulması için fırsatlar oluşturur.

Sempa e-servis Takımı Nedir?

Sempa servis takımı, ülkelere göre belirlenen satış sonrası hizmet politikasını işleten Sempa servis destek sistemidir. Sempa Pompa servis ağına katılmak isteyen tüm işletmeler, ön başvuru formu ileterek işlem başlatabilir.

Başvurunun kabul edilmesi durumunda, Sempa servis yönetim sistemi kapsamında ”teknik, yetkinlik, iletişim ve marka kültürü” esaslarımızda eğitime ve sınava tabi tutulur. Sempa servis yönetim sistemi tarafından belirlenen yeterlilik seviyesine ulaşan başvuru sahibi işletmeler, Sempa servis ağına katılır.

Servis Ağı Nasıl İşler?

Sempa servis destek ağı Sempa Cloud ile yönetilir. Sempa Cloud platformu ile güvenli servis hizmetinin sağlanması en önemli prensip olarak işletilir. Servislerimizin Sempa Cloud kapsamında tüm verilerini işlemesi sağlanır.

Her türlü servis destek talebinin tüketici nezdinde eksiksiz tamamlanması ve müşteri memnuniyeti odaklı olunması başlıca koşuldur. Bu nedenle sisteme bağlı olarak servis hizmetleri gerçekleştirilir. Bölgelere göre ayrıştırılan ve haksız rekabeti önleyen servis destek hizmetleri sistemimiz, analitik veri işleme kabiliyetine sahiptir. Sempa Cloud kabiliyetleri arasında servis puanlama sistemi de yer alır.

e-servis Ağını Nasıl Destekliyoruz?

Sempa, tüm teknik servislerini yıllık puantaja göre takip eder. 6 ve 12 aylık dönemler olmak kaydı ile en iyi hizmeti sağlayan servisler ödüllendirilir. Her yıl servis takımlarımızın bilgilerini güncellemek ve yetileri geliştirmek amacı ile eğitim konferansları düzenlenir.

Aynı zamanda her yıl en iyi servis hizmet sağlayan işletmelerin ilk üçü seçilerek, ilan edilir. Servislerimizi kendi bölgelerinde marka iletişimleri ile destekleyerek, müşteri odaklı çözümleri geliştiririz.

    E-posta ile abone ol, bülteni takip et.